انتخاب رنگ مناسب برای اتاق از دیدگاه روانشناسی

رنگ های به کار رفته در سقف و دیوارهای خانه می توانند نشان دهنده اندازه موفقیت طراح داخلی آن باشند. در اینجا با بعضی نکات روانشناختی مربوط به این رنگ ها آشنا می شوید.

1. رنگ های گرم

رنگ های گرم مثل نارنجی یا زرد، دمای اتاق را بالا می برند. بنابراین بهتر میباشد در ساختار اتاق هایی استفاده شود که رو به شمال ساخته شده اند. از آن جایی که این رنگ ها القا کننده جنبش و فعالیت هستند، پس بهتر میباشد در اتاق هایی که برای استراحت و آرامش در نظر گرفته شده اند، به کار نروند. ضمناً نارنجی احساس گرما و شوق را به ذهن می آورد، و زرد چشم را خسته می کند. بنابراین استفاده از آنها در اتاق خواب توصیه نمی شود.

رنگ های گرم مثل نارنجی یا زرد، دمای اتاق را بالا می برند

2. رنگ های روشن

رنگ های روشن مانند سبز و آبی روشن شاد و پرانرژی هستند و به اتاق حالتی دوستانه و صمیمی می دهند، بنابراین بهتر میباشد در اتاق هایی مانند غذاخوری و آشپزخانه، که معمولاً برای دور هم بودن و گفت و گو استفاده می شوند، به کار بروند. رنگ سبز علاوه بر آن می تواند نشانه خوشبختی و سلامتی باشد و استرس را کاهش بدهد. بنابراین سبز روشن می تواند رنگی مناسب برای اتاق خواب شما باشد.

انتخاب رنگ مناسب اتاق,رنگ ویژه اتاق

رنگ های روشن شاد و پرانرژی هستند و به اتاق حالتی دوستانه و صمیمی می دهند

3. رنگ های تیره

رنگ هایی مثل آبی پررنگ، بنفش و سبز تیره می توانند القاکننده حس دلتنگی یا افسردگی باشد. اما همین رنگ ها اگر در مکان مناسب و در کنار اشیای مناسب به کار روند، اتاق شما را امن و آسان نشان می دهند. اگر شب ها به سختی به خواب می روید، رنگ دیوارهای اتاق خواب را بنفش انتخاب کنید. این رنگ علاوه بر آن افزایش دهنده میل جنسی (به خصوص در خانم ها) است.

روش های رنگ آمیزی خانه, نکاتی برای انتخاب رنگ اتاق

رنگ هایی مثل آبی پررنگ، بنفش و سبز تیره می توانند القاکننده حس دلتنگی یا افسردگی باشد

4. رنگ های سرد

رنگ های سرد مانند آبی یخی، آرامش بخش هستند و به خصوص برای اتاق خواب مناسبند. اگر در اتاق خوابتان رنگ های سرد به کار رفته باشد، شب ها با آرامش به خواب می روید و صبح ها سرحال از خواب بیدار می شوید.

نکته هایی برای انتخاب رنگ اتاق در خانه,دکوراسیون و چیدمان اتاق کودک

رنگ های سرد مانند آبی یخی، آرامش بخش هستند و به خصوص برای اتاق خواب مناسبند

5. آبی تیره

آبی مورد علاقه بسیاری از افراد میباشد و احساس آرامش و صلح را به ذهن می آورد. اما آبی در خیلی از افراد حساس غم و گوشه گیری به وجود آورد و به گرایش افراد به برقراری ارتباط لطمه می زند، به همین علت بهتر میباشد در اتاق نشیمن یا غذاخوری استفاده نشود. در عین حال این رنگ اشتها را کم می کند و برای استفاده در آشپزخانه مناسب نیست. اما تحقیقات نشان می دهند که آبی مناسب ترین رنگ برای دفاتر کار میباشد چون افراد در اتاق های آبی بیشترین بازده کاری را دارند.

رنگ مناسب اتاق, رنگ مناسب اتاق کودک

آبی تیره در خیلی از افراد حساس غم و گوشه گیری به وجود آورد

6. قرمز

رنگ قرمز هیجانات قوی، عشق و حرارت را بر می انگیزد، ولی در عین حال می تواند احساس خشم و عصبانیت را تحریک کند، بنابراین رنگ قرمز برای اتاق کودک مناسب نیست. توصیه می شود رنگ اصلی اتاق را قرمز انتخاب نکنید، اما اگر این رنگ را دوست دارید از اشیای قرمز استفاده کنید.

رنگ ویژه اتاق,مناسب ترین رنگ اتاق

رنگ قرمز برای اتاق کودک مناسب نیست. توصیه می شود

7. خاکستری

این رنگ اشتها را کم می کند، بنابراین آن را در اتاق غذاخوری یا آشپزخانه به کار نبرید (مگر در صورتی که واقعاً می خواهید کمتر بخورید.) خاکستری علاوه بر آن رنگی سرد و نشانگر ترس و فقدان احساس میباشد بنابراین در کل استفاده از آن در اتاق شما توصیه نمی شود.

رنگ آمیزی خانه, روش های رنگ آمیزی خانه

رنگ خاکستری اشتها را کم می کند، بنابراین آن را در اتاق غذاخوری یا آشپزخانه به کار نبرید

منبع :bartarinha.ir