رایج ترین اشتباهات هنگام رنگ ‎آمیزی دیوار

اگر تصمیم به رنگ آمیزی دیوارهای خانه گرفته اید و سپس زمان بسیار زیادی را با اعضای خانواده تان صرف بحث و تبادل نظر پیرامون انتخاب رنگ مناسب برای اتاق ها کرده اید، پس کاملا با مشکل گزینش رنگ دیوارها و انجام رنگ آمیزی منزل آشنا هستید.

معمولا چنین بحث هایی در مورد جزئیات بسیار ساده و فرق های موجود در یک طیف رنگی خاص، شکل می گیرد. مثلا شاید اختلاف نظرها در حد فرق میان رنگ شیری و نخودی باشد! به هر حال باید گفت چنین تصمیماتی که در مورد رنگ آمیزی دیوارها گرفته می شود، چندان ساده و آسان نیستند.

به خصوص اگر بدانید که اندکی تیرگی و روشنی رنگ دیوارها می تواند به کلی روی فضای اتاق و روحیه اعضای خانه تاثیرگذار باشد. در ادامه به اشتباهاتی که در انجام فرآیند رنگ آمیزی دیوارها امکان دارد دچارشان شویم، اشاره می کنیم، تا با آگاهی بیشتری بتوانیم از آنها اجتناب نماییم.

رنگ اصلی دکوراسیون را با توجه به پارچه مبلمان و دیگر وسایل اتاق انتخاب کنید

1. رنگ آمیزی سقف به رنگ سفید یکدست

بزرگ ترین و وسیع ترین دیوار خانه، همیشه دیواری میباشد که اغلب از آن غافل می شویم، و عبارت میباشد از سقف منزل شما. سعی کنید هیچ گاه سقف خانه را به صورت یکپارچه به رنگ سفید نقاشی نکنید. زیرا هر رنگی از طیف سفید می تواند شامل اندکی خاکستری در ترکیب خود باشد. در نتیجه همین امر باعث می شود که سقف اتاق ها کوتاه و با ارتفاع کم به نظر برسند. بهترین پیشنهادی که می توان ارائه داد این میباشد که از طیف رنگی کرمی برای رنگ آمیزی سقف استفاده کنید. البته اگر می خواهید انتخاب شما حرفه ای تر و اصولی تر باشد، با توجه به دکوراسیون اتاق، رنگ آمیزی دیوارها را نیز با کمک گرفتن از گروه های حرفه ای طراحی دکوراسیون انجام دهید.

2. استفاده بیش از حد از رنگ های متنوع

شاید استفاده از طرح های رنگی و نقش و نگارهای متنوع برای دیوارهای اتاق، تا حدی وسوسه کننده باشد. اما باید توجه داشته باشید که دیوارها با پارچه های رنگی فرق زیادی دارند و مطمئنا استفاده بیش از حد از رنگ های متنوع می تواند ترکیب رنگی دکوراسیون را دچار ناهماهنگی کند. برای جلوگیری از این اتفاق، رنگ اصلی دکوراسیون را با توجه به پارچه مبلمان و دیگر وسایل اتاق انتخاب کنید و دیوارها را با همان طیف رنگ آمیزی نمایید. اگر به طور کلی می خواهید دکوراسیون ساده ای داشته باشید، سعی کنید رنگ های طیف خاکستری را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید.

3. کنار گذاشتن رنگ های خنثی

اگر به رنگ خاصی در دکوراسیون اتاقتان علاقه داشته باشید، شاید به راحتی بقیه رنگ ها را فراموش کنید. بزرگترین اشتباهی که در چنین مواردی امکان دارد مرتکب شوید، این میباشد که به ایجاد تعادل رنگی در فضای اتاق توجه نکنید و از رنگ های خنثی غافل شوید. در محیطی که با رنگ های مختلف پر شده میباشد و شلوغی و تجمع رنگی بسیاری به چشم می خورد، استفاده از رنگ های خنثی ماننده سفید و خاکستری می تواند به شما آرامش دهد و تعادل خوبی در محیط برقرار نماید.

4. سادگی بیش از حد

ممکن میباشد اتفاق کاملا متفاوتی نیز رخ دهد. اگر بیش از حد به رنگ های خنثی و ساده توجه کنید، امکان دارد فضایی سرد و بی روح بسازید. بنابراین در کنار سادگی و آرامشی که رنگ های خنثی ایجاد می کنند، از چند رنگ بارز و خاص هم در دکوراسیون اتاق بهره گیرید. اشتباهی که اغلب افراد با آن مواجه می شوند، عدم استفاده از اصل کنتراست در دکوراسیون اتاق است. در کنار دیوارهایی با رنگ خنثی، به کارگیری یک تابلوی دیواری با رنگ های بارز و متضاد، می تواند ترکیب بسیار مناسبی ایجاد کند و چرخش رنگی ایده آلی در فضا به وجود آورد. بهترین روش برای فرار از محیط های بی روح و کسالت بار، استفاده از رنگ های مورد علاقه و شخصی خودتان است.

5. به کارگیری رنگ های مختلف در اتاق ها

علیرغم اینکه دکوراسیون هر یک از اتاق های خانه می تواند کاملا مستقل از یکدیگر انجام گیرد، اما بهتر میباشد هماهنگی نسبی میان رنگ های به کار رفته در دکوراسیون تمام اتاق ها برقرار باشد. مطئنا اگر از محیط آرامش بخش اتاق نشیمن با رنگ های خنثی، به یک باره وارد اتاق خوابی رنگارنگ و شلوغ شوید، نمی توانید زیبایی هر دو محیط را به یک اندازه درک کنید. لازم نیست برای ایجاد هماهنگی در دکوراسیون اتاق ها، از رنگ های یکسان در آنها استفاده کنید. تنها ایجاد ارتباطی نزدیک میان رنگ دیوارها و دکوراسیون بخش های مختلف خانه کفایت می کند. بهتر میباشد فضای کلی خانه بیانگر یک نوع حس خاص و واحد باشند.

6. استفاده از رنگ یکسان برای تمام اتاق ها

به همان اندازه که عدم وجود هماهنگی و ارتباط میان دکوراسیون اتاق های مختلف خانه، می تواند ناخوشایند باشد؛ استفاده از رنگی واحد و یکدست نیز کسل کننده و نامناسب خواهد بود. بهتر میباشد از رنگ های هم خانواده و دارای طیف نزدیک به هم استفاده کنید و یا حدالمقدور ترکیب دو رنگ یکسان را در فضاهای مختلف خانه به کار گیرید تا ضمن برقراری ارتباطی موثر میان دکوراسیون بخش های مختلف خانه، از یکنواختی و سادگی بیش از اندازه نیز جلوگیری کرده باشید.

7. عدم توجه به ظاهر نهایی دیوارها

گاهی اوقات انتخاب یک رنگ مشخص می تواند شما را کاملا اقناع کند، اما امکان دارد پس از رنگ آمیزی دیوار، نتیجه نهایی کاملا دور از انتظارتان باشد. برای اینکه دچار چنین اشتباهی نشوید، باید هنگام انتخاب رنگ به پهنه وسیعی از دیوار که قرار میباشد با آن رنگ پوشیده شود توجه کنید و تمام جوانب، از جمله اندازه نور و روشنایی اتاق را هم بسنجید. به این ترتیب معیار دقیقی از اندازه تیشرگی و روشنایی رنگی که انتخاب کرده اید، به دست می آورید.

8. استفاده از طیف های تک بعدی

یکی دیگر از اشتباهات رایجی که اغلب هنگام انتخاب رنگ دیوارها دچارش می شویم، به کارگیری رنگ هایی میباشد که عمق خوبی ندارند و اغلب تک بعدی هستند. طیف های تک بعدی اغلب بیننده را پس می زنند و به این ترتیب نمی توانید عمیقا جذب زیبایی آن ها شوید. سعی کنید از رنگ هایی برای نقاشی دیوارها استفاده کنید که بتوانید از طریق آنها حسی عمیق را درک کنید.

9. انتخاب یک رنگ به عنوان رنگ همیشگی دیوارهای اتاق

درست میباشد که انتخاب رنگ مناسب و مورد علاقه برای دیوارهای اتاق پروسه ای اساسی و تاثیرگذار در دکوراسیون منزلتان است، اما رنگی که انتخاب می کنید، قرار نیست همیشگی و تغییرناپذیر باشد. اتاق و دکوراسیون منزلتان می تواند با توجه به تغییر روحیه و نگرش شما دستخوش تغییر شود. پس از انتخاب رنگ های مورد علاقه تان هیچ ترسی نداشته باشید. مطمئنا هر زمان که اراده کنید می توانید رنگ دیوارها را تغییر دهید و حال و هوای تازه ای به دکوراسیون خانه خود بدهید.

منبع :bartarinha.ir